גמילה מדוסה - 2CB

"דוסה" הוא כינוי לסוג של סם מסיבות שאמור להכיל (פרטים על הרכב הסם בהמשך) גרסאות של C2, נגזרת של MDMA או תרכובת של 12 ("דוס", בספרדית) חומרים שונים כשאחד מהם הוא CB2. השם דוסה הוא ככל הנראה גלגול של המילה "דוס-סי" בספרדית, כלומר שתיים C. סימן ההיכר של הסם הוא צבעו הוורוד, הוא נמכר כאבקה והשימוש בו נעשה בבליעה, הזרקה, או הסנפה. לסם השפעות ממריצות ו/או פסיכדליות עם תופעות לוואי התלויות בהרכב של כל שקית ושקית (כבר נגיע להסבר גם על מה בדיוק מכיל הסם). לדוסה לוקח כשעה להשפיע ומשך ההשפעה הוא מספר שעות עד 12 שעות.

דוסה סם 2CB

אספנו עבורכם את כל המידע בנושא גמילה מדוסה

מה הקשר בין דוסה ל-CB2 (טוסיבי)? האם דוסה מכיל CB2?

CB2 הוא השם שניתן לנגזרת של MDMA שפותחה על ידי אלכסנדר שולגין, כימאי אמריקאי וממציא ה-MDMA בשנת 1974. שולגין ניסה על עצמו מגוון גדול של תרכובות ותיעד את ההשפעות שלהן, כל התרכובות כונו CB ולכל תרכובת ניתן מספר. CB2 הייתה התרכובת השנייה ויש רבות אחריה. שולגין דיווח על השפעות המשלבות פסיכדליה בדומה ל-LSD ואמפטיה וחשק מיני מוגבר בדומה לאקסטזי. התרכובת CB2 מוכרת גם בישראל והיא אינה חוקית לשימוש. הסם נמכר כסם מסיבות תחת השם "טוסיבי" או "טוסי".

אז מה הקשר בין טוסיבי לדוסה? התשובה היא שככל הנראה אין באמת קשר אלא יותר "שיווק יצירתי" ובלבול. בעוד שטוסיבי הוא חומר ספציפי דוסה היא תרכובת בלתי ידועה. משרד הבריאות מזהיר שבדיקות שנערכו על שקיות של דוסה העלו ממצאים משתנים. כלומר, כל שקית ושקית מכילה חומרים שונים, רובן בכלל לא מכילות CB2 והן פשוט ערבוב של MDMA עם נגזרות של קטמין, קוקאין וחומרים אחרים. לכן, דוסה הוא למעשה "סם פיצוציות" לכל דבר ועניין והקשר בינו לבין התרכובת CB2 מקרי בהחלט וקשור ככל הנראה ל"מיתוג" של סוחרי הסמים שמערבבים חומרים שונים, צובעים אותם בוורוד ומוכרים אותם תחת השם "דוסה".

אל תתמודדו עם העול הגדול לבד.

אפשר לסייע לבן המשפחה וחשוב לשמור גם על עצמכם.
לחצו למידע נוסף:

מי חשוף במיוחד לסם? האם יש "טיפוס" של משתמש בדוסה?

דוסה הוא "סם מסיבות" עם תדמית יוקרתית במקצת. סוחרי הסמים בישראל מיתגו אותו ככזה ולכן הוא בעיקר נמכר לצעירים ובעיקר במקומות בילוי יוקרתיים יחסית בערים הגדולות. עם זאת, דוסה נמצא בכל מקום בו ישנה תרבות מסיבות.  

מה ההשפעות המיידיות של דוסה?

מכיוון שדוסה למעשה מכיל ערבוב של מיני חומרים בלתי ידועים, ההשפעות שלו משתנות משקית לשקית. עם זאת נראה כי רובן ממריצות בדומה לקוקאין, MDMA ואקסטזי ובמינונים גבוהים יותר כוללות גם השפעה פסיכדלית בדומה ל-LSD. משתמשי הסם מדווחים על תופעות לוואי כמו ערנות מוגברת, רגישות לצלילים ובעיקר מוזיקה, אי שקט, דופק מהיר, הזיות, רעידות, כאבי בטן, בחילות, כיווצי שרירים ועוד. ההשפעה יכולה להימשך מספר שעות ועד 12 שעות, לכלול תחושות חיוביות או להפוך ל"טריפ רע", להחמיר חרדה, לגרום להזיות חמורות ובמקרים קיצוניים גם עליה בחום הגוף המסכנת חיים.

מה ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש בדוסה?

הבעייתיות של דוסה היא העובדה שאין לדעת מה יש בכל שקית ושקית ונראה שמרביתן בכלל לא מכילות את החומר CB2. לכן, קשה לדעת בדיוק מה ההשפעות ארוכות הטווח של דוסה – שימוש בדוסה, במיוחד במינונים גבוהים ולאורך זמן הוא סוג של "רולטה רוסית". באופן כללי, חומרים ממריצים וסמי הזיות עלולים להשפיע על הבריאות הנפשית/רגשית לאורך זמן, להעצים חרדה ותסמינים של הפרעות נפשיות, לסכן חיים במינונים גבוהים בשל ניתוק מהמציאות ובאופן כללי להפוך להרגל יקר ומסוכן, במיוחד בשימוש קבוע במינונים גבוהים.

האם דוסה ממכר?

סמים הלוצינוגנים, הגורמים לשינויים בתפיסת המציאות לרוב אינם ממכרים גופנית. נראה כי MDMA ונגזרותיו נופלים תחת קטגוריה זו. אך כפי שראינו, דוסה הוא שם הניתן לשקית עם אבקה וורודה שההרכב המדויק שלה לא ידוע ולא פעם כן מכיל חומרים ממכרים כמו קוקאין. באופן כללי, אפשר לומר שלדוסה פוטנציאל התמכרות בלתי ידוע. בנוסף, סמי מסיבות כמו דוסה נוטים להיות ממכרים בהיבט הנפשי-חברתי. השימוש בהם נעשה בדרך כלל בחברה, במסגרת תרבות מסיבות והופך להיות חלק בלתי נפרד מהחוויה. משתמשים קבועים מגלים בשלב מסוים שהם לוקחים דוסה יותר ויותר, בכל מסיבה, בכל אינטראקציה חברתית, מרגישים שהם מחויבים לכך במובן מסוים, שהם לא ייהנו בלי הסם ולא יקבלו את אותה חוויה שהם רגילים אליה.

למה כדאי לעבור גמילה מדוסה?

דוסה הוא למעשה "סם פיצוציות", תערובת של חומרים משתנים שהמטרה שלה היא ליצור אפקט המשלב בין ההשפעות של MDMA לאקסטזי. מה בדיוק מכילה כל שקית? אין לדעת ומכאן הסכנה בשימוש בסם. דוסה בדרך כלל נלקח על ידי צעירים כחלק מתרבות מסיבות, הוא גורם לעיוותים בתחושת המציאות, לתשישות גופנית (לממריצים יש "ירידה" מאוד חזקה), עלול להפריע לשגרת החיים ואפילו לסכן חיים בשל ההשפעות ההלוצינוגניות שלו. משתמשים קבועים מרגישים שהם תלויים בסם כדי ליהנות, שהם חייבים לקחת אותו בשביל להיות חלק מתרבות המסיבות, שהוא עוזר להם להשתחרר ובלעדיו הם פשוט לא יקבלו את אותה החוויה שהם רגילים אליה. דוסה, וסמי מסיבות אחרים הופכים להיות חלק בלתי נפרד ומסוכן מחוויית הבילוי. בנוסף, מדובר על סמים בלתי חוקיים כך שהסתבכות בפלילים היא בהחלט אופציה.

איך נגמלים משימוש בדוסה?

במסגרת מרכז גמילה מקצועי, לכל נגמל מורכבת תכנית אישית בהתאם לסיבות שהובילו אותו אל הסם ואל הגמילה. צוות המורכב מאנשי מקצוע במגוון תחומים מקשיב, מכיל, מטפל ועוזר לבנות מחדש יכולות תקשורת, התמודדות, הנאה וכישורים חברתיים ללא הסם. המטרה היא לבנות מחדש את היכולת ליהנות, לבלות, להיות באינטראקציות חיוביות עם אחרים ללא צורך בסמים מכל סוג.

ד"ר עמרי סיני

ד"ר עמרי סיני

ד"ר סיני הינו נרקולוג מומחה מזה 30 שנה, אחד הרופאים המובילים בתחום הנרקולוגיה בישראל, בעל ניסיון רב בטיפול במרכזי גמילה רבים לאורך השנים. תחומי התמחותו כוללים טיפול באופיואידים, ממריצים, סמים הזייתיים, תרופות מרשם ומשככי כאבים.
השכלתו מקיפה תחומים רבים כגון: לימודי רפואה MD באוניברסיטה העברית בירושלים בשילוב עם התמחות בפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש בלב השרון, לימודי תחלואה כפולה בטכניון ולימודי היפנוזה באוניברסיטת תל אביב.
כיום משמש כמנהל המחלקה לתחלואה כפולה במרכז לבריאות הנפש- ״אברבנאל״.

דעו שיש עוד תקווה!

אם אחד ממכם או יקיריכם מתמודד עם קושי בחיים?

אנחנו בוילה באלאנס עומדים לרשותכם לאורך כל הדרך.