גמילה מסם הדוקטור - MMC

סם הדוקטור הידוע גם כ"ממסי – MMC" או "השורף" הוא סם מעורר המכיל מפדרון (Methyl Meth Cathinone או MMC בקצרה) נגזרת של קתינון, החומר הפעיל בגת. מפדרון או "חגיגת" כפי שהוא היה ידוע בעבר, הוא אחד מסמי הפיצוציות הראשונים שהוצאו מחוץ לחוק בשנת 2008 ובעקבות כך נעלם מישראל. בשנים האחרונות, הסם חזר לשוק הסמים הישראלי תחת שמות אחרים כשאחד מהם הוא סם הדוקטור. סם הדוקטור מכיל או MMC2,3 או MMC 4 כשכל מספר מעיד על שינוי כימי הגורם להשפעות מעט שונות שהמשותף לכולם הוא עוררות גבוהה. הוא נמכר בעיקר בצורה גבישית או כאבקה ונצרך או על ידי בליעה או הסנפה.

MMC סם דוקטור
אספנו עבורכם את כל המידע בנושא גמילה מממסי

מה בדיוק מכיל סם הדוקטור?

כמו כל סם רחוב, אי אפשר לדעת בדיוק מה מכיל סם הדוקטור. סוחרי הסמים מפרסמים אותו כמכיל MMC בנגזרת כלשהי.

מי "קהל היעד" של הסם?

סם הדוקטור מופץ בעיקר כחלק מתרבות הבילויים והמסיבות, במועדונים, דרך הטלגרם והוואטסאפ ומשווק על ידי סוחרי הסמים בעיקר לצעירים שלוקחים חלק בתרבות המסיבות על כל גווניה. הוא נפוץ במסיבות טבע, במועדונים וכדומה ומרבית המשתמשים שלו הם צעירים בשנות ה-20 וה-30. יחסית לסמים דומים הוא יקר יותר ולכן יש לו תדמית יוקרתית יותר מסמים מעוררים זולים כמו MDMA או קריסטל מת'.

אל תתמודדו עם העול הגדול לבד.

אפשר לסייע לבן המשפחה וחשוב לשמור גם על עצמכם.
לחצו למידע נוסף:

מה ההשפעות המיידיות של סם הדוקטור?

בדומה לממריצים אחרים, לסם הדוקטור השפעה מעוררת ואופורית, הוא מגביר את החשק המיני, מסיר עכבות, גורם לתחושת ביטחון, פתיחות רגשית ודומה במקצת ל-MDMA. לאחר צריכה של החומר לוקח בין שעה לשעתיים עד להשפעה מקסימלית שנמשכת כ-4 שעות. לאחר כ-4 שעות, משתמשים נוטים להתחיל לחוות "ירידה" ורצון לחזור לקחת את הסם. בנוסף לתחושות שתיארנו לצריכה של מינון גבוה ולאורך זמן השפעות כמו: חוסר יכולת להירדם, חוסר תיאבון, חרדה, נעילת לסתות, דופק מהיר, תוקפנות, שינויים קיצוניים במצב הרוח ועוד. מכיוון שאין לדעת בדיוק מה המכילה כל שקית של דוקטור וכמה חומר פעיל יש בתוכה קשה לדעת מה תהיה ההשפעה שלו, כמה זמן היא תמשך ומה תהיה עוצמתה. סם הדוקטור אינו סם הזיה ולא אמור לגרום לאפקט פסיכדלי (כמובן שבכמויות גדולות אין לדעת מה תהיה ההשפעה ותועדו מקרים בהם משתמשים "כבדים" חוו הזיות, פרצי אלימות והשפעות של "טריפ רע").

מה ההשפעות ארוכות הטווח של שימוש בסם הדוקטור?

מפדרון הוא אמנם חומר וותיק אך השפעתו ארוכת הטווח אינה נחקרה מספיק ולכן קשה לקבוע בדיוק מה יהיו ההשלכות הגופניות של שימוש קבוע לאורך זמן. עם זאת, נראה שבדומה לאמפטמינים וחומרים ממריצים אחרים מינונים גבוהים וצריכה קבועה יכולים לסכן את מערכת הלב וכלי הדם, לגרום לפגיעה רגשית בשל הנפילות הקשות מן הסם ולהתמכרות. הסיבה לכך היא שמפדרון משפיע על מערכת התגמול במוח ויוצר תלות. ה"היי" של סם הדוקטור גורם לאופוריה גדולה מאוד, עוררות גבוהה כולל עוררות מינית ותחושת ביטחון ומשתמשים רבים מנסים לקחת עוד ועוד מן החומר כדי לחזור ולהרגיש את התחושות הללו. אמנם למפדרון אין תסמיני גמילה קלאסיים כמו קריז מאופיואידים (כדוגמת הרואין) אך הרצון של המשתמש להמשיך ולהרגיש אופוריה ועוררות גדולה חזק מאוד וגורם לו לחזור אל הסם פעם אחר פעם.

האם סם הדוקטור ממכר?

כפי שראינו, לסם הדוקטור יש פוטנציאל התמכרות גבוה חלקית בשל השפעתו על מערכת התגמול במוח. חומרים מעוררים כמו MMC/מפדרון גורמים לשינויים בהפרשת הדופמין במוח ולסבילות. כלומר, המוח מוצף בהורמונים הגורמים לתחושת אושר, שמחה ואופוריה ועצם ההצפה גורמת לסבילות. כדי להמשיך ולהרגיש אותן רמות של אופוריה למעשה, אין ברירה אלא להמשיך לקחת את הסם. בנוסף, כדי להשיג את אותן רמות עוררות ותחושה יש צורך לקחת כמויות גדולות ועולות שלו – מכאן הדרך להתמכרות קצרה ומובנת.

היבט נוסף של הסם דוקטור שגורם להתמכרות הוא ההיבט התפישתי-חברתי. מרבית המשתמשים לוקחים אותו כחלק בלתי נפרד מהבילוי שלהם, כחלק מתרבות של צריכת סמים בחברה, במועדונים ובמסיבות. עם הזמן, לקיחת מעוררים כמו דוקטור הופכת להיות חלק בלתי נפרד מהחוויה ומחשבות כמו "אני לא נהנה בלי" , "אין סיבה ללכת אם אני לא לוקח משהו" וכדומה מתחילות להפוך למציאות. עם הזמן, מי שמתמכר לחומרים כמו סם הדוקטור עלול למצוא את עצמו משתמש בו יותר ויותר, בכמויות גדולות ועולות, מתחיל להרגיש את ההשפעות כלכליות של ההתמכרות (חומרים אלו אינם זולים) ועלול גם להסתבך בפלילים בשל רכישה של החומר.

למה כדאי לעבור גמילה מסם הדוקטור?

סם הדוקטור, כמו כל סם ממכר, משפיע השפעה ניכרת על מי שמתמכר אליו. ההשפעות הגופניות כוללות חוסר שינה ותיאבון, בעיות לב וכלי דם לאחר שימוש ממושך, קשיי ריכוז, "נפילות" קשות שעשויות לפגוע בקצב החיים התקין, הוצאות כספיות גבוהות וכמובן – עצם ההתמכרות עצמה והצורך להסתיר אותה, להמשיך לקחת את הסם כמעט בכל מחיר. התמכרות, לא משנה מה הבסיס שלה, גובה מחיר מן המכור, וכך כפי שראינו כך גם התמכרות לסם הדוקטור.

איך נגמלים מסם הדוקטור?

גמילה מסמים כדאי שתעשה במרכז גמילה, תחת הנחייה של צוות מקצועי שיכול לא רק לוודא שאין השפעות גופניות שליליות אלא גם ללווות את הנגמל בכל היבטי המסע שלו אל חיים ללא הסם. במרכז גמילה מקצועי ומומלץ, צוות רחב שמאבחן, מטפל, מכיל, מקשיב ומנחה את הנגמל ויחד איתו חוקר את הסיבות שהביאו להתמכרות, דרכים להתמודד עם אתגרי החיים ללא הסם. במרכז מגוון רחב של אפשרויות טיפוליות ולכל נגמל מורכבת תכנית אישית המתאימה לצרכיו, גילו ומקומו בחיים ובשלב הגמילה שלו. גמילה מוצלחת מסמים כמו הדוקטור תכלול רבדים רבים ותכין את הנגמל אל חזרה שלמה ומלאה וחיים פוריים ובריאים.

ד"ר עמרי סיני

ד"ר עמרי סיני

ד"ר סיני הינו נרקולוג מומחה מזה 30 שנה, אחד הרופאים המובילים בתחום הנרקולוגיה בישראל, בעל ניסיון רב בטיפול במרכזי גמילה רבים לאורך השנים. תחומי התמחותו כוללים טיפול באופיואידים, ממריצים, סמים הזייתיים, תרופות מרשם ומשככי כאבים.
השכלתו מקיפה תחומים רבים כגון: לימודי רפואה MD באוניברסיטה העברית בירושלים בשילוב עם התמחות בפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש בלב השרון, לימודי תחלואה כפולה בטכניון ולימודי היפנוזה באוניברסיטת תל אביב.
כיום משמש כמנהל המחלקה לתחלואה כפולה במרכז לבריאות הנפש- ״אברבנאל״.

דעו שיש עוד תקווה!

אם אחד ממכם או יקיריכם מתמודד עם קושי בחיים?

אנחנו בוילה באלאנס עומדים לרשותכם לאורך כל הדרך.