גמילה מסמים

כיום, השימוש באלכוהול ובחומרים פסיכו-אקטיביים (סמים ותרופות) נתפש כמעט כלגיטימי בקרב רוב שכבות האוכלוסייה השונות. למעשה, כיום, בניגוד לעבר, השימוש בסמים (כמו גם ההתמכרות אליהם) אינו נחשב כמאפיין בלעדי המייחד מעמד חברתי מסוים, מצב סוציו-אקונומי או אורח חיים ספציפי. בעיית ההתמכרות הפכה לגורפת, ובימינו, היא אינה בעיה של פלח אוכלוסיה מסוים, אלא נוגעת בכל אחד ואחת מאיתנו, ללא הבדל דת, גזע, מין או מצב משפחתי, מצב כלכלי, עיסוק וכד'.

גמילה מסמים
אספנו עבורכם את כל המידע בנושא גמילה מסמים

אחד הדברים שחשוב לזכור, כי התמכרות לסמים אינה מאופיינת רק בהשפעותיה הפיזיות על המכור-לבדו אלא שיש לה השלכות רגשיות מרחיקות לכת, כך שההשלכות אינן מוגבלות לנזק על המכור בלבד אלא מתפשטות במעגלים מסביבו על בן / בת הזוג, המשפחה, הקהילה וכן הלאה.

בעיית ההתמכרות לסמים ודעת הקהל שתרמה להגברת היקף התופעה?

שינויים שונים שהתחוללו בתודעה הציבורית ברחבי העולם בתחילת המילניום השפיעו לרעה והעלו את שיעורי המשתמשים בסמים מהסוגים השונים. מתן הלגיטימיות לשימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים, תרופות המרשם (שקלות השגתן הפכה אותן לזמינות גם עבור אנשים שבעבר לא הגיעו אליהן), השיח הציבורי שהפך למתירני בנוגע לשימוש בקנאביס (בתחילה – הקנאביס הרפואי, ולאחר מכן – לגליזציה לכולם), ניפוץ הסטיגמות שנגעו לשימוש בסמים, העלאת זמינותם ונגישותם של חומרים ממכרים שונים (טלגראס ופלטפורמות שונות, שחסכו מהרוכשים ה"נורמטיביים" את המפגש עם סוחרים מפוקפקים) – כל אלה מעניקים חותמת לגיטימית לשימוש בסמים, והיוו זרזים לחדירת השימוש בהם גם בשכבות אוכלוסייה חדשות.

הסמים, שבעבר, היו נחלתם של אנשים שניתן היה לזהות, מראש, את הסיכון שלהם להשתמש בסמים ואף להתמכר להם (כגון עבריינים, אנשים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות ובני נוער "בעייתיים") הפכו לנחלת הכלל, ולעיתים קרובות, אף לחלק בלתי נפרד מהבילוי החברתי – הגבולות נפרצו, כל אחד (ואחת) מאיתנו יכול להשתמש בסם, וכל משתמש – עלול להתמכר!

אל תתמודדו עם העול הגדול לבד.

אפשר לסייע לבן המשפחה וחשוב לשמור גם על עצמכם.
לחצו למידע נוסף:

מהי התמכרות לסמים?

אם מתבוננים ברצף השימוש שהוביל להתמכרות לסמים, לעיתים קרובות, ניתן להבחין כי השימוש החלה כניסיונו של האדם להקל על כאבים פיזיים או נפשיים שאיתם הוא התמודד. אולם, מרגע שהשימוש בסם או באלכוהול הפך לקבוע, הצריכה הפכה לאוטומטית ואינה נשלטת בידי המשתמש, על אף, שבמרבית המקרים, המשתמשים בסמים יכריזו בכל עת שהם אינם תלויים בחומר ויכולים להפסיק את השימוש בו ברגע שהם רק ירצו בכך.

למרות שסמים שונים עשויים להשפיע על גופם של המשתמשים בהם בצורה שונה, את ההתמכרות אליהם מאפיינות שתי תופעות משותפות ומוכרות – סבילות ותסמונת הגמילה.

סבילות (סיבולת / טולראנס)

מתבטאת בהסתגלותו הפיזית של גוף המשתמש לחומר. המינונים ותדירויות השימוש עולות כל העת, בשל הסתגלות הגוף להשפעת החומר. כך, שעל מנת להשיג את אותו האפקט (של הנאת / מניעת כאב פיזי או נפשי) המשתמש נאלץ לצרוך כמות גדולה יותר או להשתמש בתדירות גבוהה יותר.

תופעות של תסמונת גמילה מסמים

אי שימוש בסם יגרור איתו תופעות מתופעות שונות, ביניהן בחילות, התקפי חרדה, האצת הדופק, פרכוסים וכן הלאה. תסמונת הגמילה מתפתחת כשמוחו של המשתמש "מצפה" לתחושה שאליה הוא הרגיל, וכשהוא אינו מקבל אותה בזמן, הוא מתחיל לשגר אותות מצוקה לכל מערכות הגוף. כפי שניתן להבין, מכיוון שהשימוש בסמים משפיע גם על האספקט הפיזי וגם על האספקט הנפשי, אף התמכרות והתרחקות מהסם (גמילה מהסם) מתייחסות לשני המישורים הללו. לכן, גמילה נכונה מסמים תתייחס לשני אספקטים אלה במקביל, ולא תותיר אחד מהם ללא מענה הולם.

מדוע אין דבר כזה "סם קל"?

על אף שבדעת הציבור רווחת חלוקה סכמטית של הסמים ל"סמים קלים" ו"סמים קשים" (סמים, שלכאורה, אינם מעמידים את המשתמש בסכנת התמכרות פיזית חמורה מול סמים שסכנת ההתמכרות הפיזית אליהם ידועה, במציאות, חלוקה זו שגויה ומסוכנת. זאת, מאחר וגם לשימוש באותם סמים "קלים" יש השלכות פיזיולוגיות על גוף המשתמש, בנוסף להתרגלות הפסיכולוגית, וההשלכות הנפשיות, הפסיכולוגיות, התפקודיות והחברתיות. השלכות אלו מבוטלות כלאחר יד, כשסם מסוים מסווג כ"סם קל" בעיני מי ששוקל את השימוש בו בפעם הראשונה. לכל חומר כזה, אפילו תרופות מרשם או אלכוהול, ישנה השפעה מיידית על הגוף, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לאו, הנזק כבר מתחיל להצטבר!

מהם השלבים בתהליך הגמילה?

את הטיפול בהתמכרויות ניתן לחלק לשני רבדים עיקריים – הגמילה – השלב שבו האדם המכור מתחיל להסתגל (הן פיזית והן מהבחינה הנפשית) להפסקת השימוש, והשלב השני (שמגיע במקביל או לאחר תהליך הגמילה) – הטיפול בהתמכרות הפסיכולוגית ובסיבה לכך שהאדם התמכר.

שלב הגמילה הפיזית מהסמים

שלב זה עשוי להתבצע במסגרת אישפוזית סגורה או בטיפול אמבולטורי (במסגרת הפתוחה). במרבית המקרים ולמרבית הנגמלים יומלץ טיפול באשפוז, מכיוון שרק באופן זה, ניתן לוודא ולהבטיח  את התמיכה הרפואית המתאימה הנדרשת לנגמל. המסגרת האמבולטורית הפתוחה פחות מתאימה בשלב זה, מכיוון שעל פי הגישה המוטיבציונית, חלק גדול מתהליך גמילה מסמים בשלב זה דורש מהמכור מוטיבציה ונחישות להיגמל, וכל עוד קיימת התמכרות פיזית ופסיכולוגית לסם, קיומן של שתי אלו מוטל בספק רב.

שלב הגמילה מההתמכרות הפסיכולוגית

ביטוייה של ההתמכרות הפסיכולוגית עשויים להשתנות ממכור-נגמל אחד לחברו. רק מכון גמילה מקצועי יידע לזהות, לאבחן ולהכיר את הביטויים הייחודיים למטופל הספציפי ולהתאים לו את תוכנית הטיפול המתאימה לו. בתהליך הטיפול יעבדו (אם פרטנית ואם במסגרת קבוצתית) עם הנגמל על מאפייני ההתמכרות שלו (הסיבות ודפוסי החשיבה הנלווים), כשמטרת העל של התהליך היא להשיב לאדם חיים באיכות טובה, ללא הכמיהה והדחף לשימוש בחומרים כאמצעי בריחה וכווסת רגשי.

במסגרת התהליך משולבות טכניקות ותפישות טיפוליות בגישות רבות ושונות, ביניהן – טיפול משפחתי נרחב, NLP, פסיכולוגיה חיובית, פסיכודרמה וכן הלאה.

מדוע כדאי להיעזר במכון גמילה מסמים?

חשוב לזכור, כי גם לאחר שהמכור נגמל, לכאורה, מהשימוש בסם, הסיכויים שלו לחזור ולהשתמש בסם, אם לא תינתן לו המסגרת התומכת המתאימה, הם גדולים מאד. לכן, אנחנו, בוילה באלאנס, מקפידים, במשך כל תקופת הטיפול, להעניק מענה מקיף לכל בני משפחתו של הנגמל ומעניקים להם כלים שיעזרו להם לעזור למטופל גם לאחר שחרורו מהאשפוז. יתרה מכך, גם לאחר תום תקופת הטיפול האינטנסיבי, אנחנו ממשיכים ללוות את המטופל במסגרת של שני מפגשים בשבוע, ללא הגבלת זמן, עד שהוא ומשפחתו יחושו שהם חזקים דיים בכדי להתמודד בכוחות עצמם עם הפיתוי של הנגמל לשוב ולהשתמש בסם!

אנו במרכז מאמינים שאינכם צריכים להתמודד עם גמילה מהתמכרויות לבדכם. אנו כאן כדי לתמוך בכם בכל צעד בדרך, ולעזור לכם להשיב לעצמכם את השליטה בחייכם.

כדי ללמוד עוד או לקבוע פגישת ייעוץ, אתם מוזמנים ליצור קשר בטלפון 053-4877977. ויחד נוכל להתחיל את המסע שלכם להחלמה.

סוגי סמים קלים

סוגי סמים קשים

דעו שיש עוד תקווה!

אם אחד ממכם או יקיריכם מתמודד עם קושי בחיים?

אנחנו בוילה באלאנס עומדים לרשותכם לאורך כל הדרך.