6 שיטות לגמילה מקנאביס

אספנו עבורכם את כל המידע בנושא

למרות הדימוי ה"קל" של קנאביס, מי שמוצא את עצמו מכור לו יאלץ לעבור תהליך של גמילה. למרבה המזל, ישנן מספר שיטות לגמילה מוצלחת מקנאביס הזמינות לכל מי שמרגיש שהוא לא יכול להפסיק להשתמש בסם ללא עזרה ותהליך מקצועי.

גמילה מקנאביס באמצעות פסיכותרפיה

פסיכותרפיה היא הבסיס לכל תהליך מוצלח של גמילה, בין אם מקנביס או מחומרים אחרים. ישנן גישות רבות בתחום כאשר לכל גישה היתרונות והחסרונות שלה. נגמלים רבים בוחרים מטפל בעל ניסיון בתהליכי גמילה בשילוב השיטה המתאימה ביותר עבורם מבחינת אופי התהליך. בעזרת טיפול פסיכותרפי איכותי ניתן להבין את הסיבות להתמכרות, להניע תהליך גמילה, לקבל תמיכה וייעוץ מקצועי במהלכו ואוזן קשבת ומדריכה באתגרי החיים ללא הסם. הטיפול הפסיכותרפי יכול להיעשות באופן פרטני או בקבוצות, לכלול טיפול זוגי או משפחתי, להיות טיפול עומק או ממוקד ספציפית בגמילה.

טיפול CBT לגמילה מקנאביס

CBT Cognitive behavioral therapy הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי השונה במהותו משיטות הטיפול הפסיכותרפיות הקלאסיות בכל שהוא מתמקד בכאן ועכשיו ופחות בעבר. עבור נגמלים רבים, לא די להבין את הסיבות שהובילו להתמכרות ולבחון את התנהגויות העבר שהחזירו אותם פעם אחר פעם אל הסם. CBT עוזר להתמקד בדפוסי חשיבה שמובילים לשימוש עצמו, לחזרה אל ההתמכרות מתוך שאיפה ליצור שינוי על ידי שינוי ההתנהגות ולא רק החשיבה. בטיפול הנגמל הוא שותף פעיל על ידי ביצוע מטלות כמו למשל ניהול יומן רגשות ומחשבות, חשיפה למצבים מעוררי רצון להשתמש ועוד. התהליך נעשה תוך הכוונה ובקצב המתאים לכל נגמל באופן אישי.

טיפול דיאלקטי התנהגותי DBT גמילה מקנאביס

DBT Dialectical  Behavioral Therapy היא שיטת טיפול המתמקדת ברגשות קיצונים וויסות רגשי, התמודדות עם רגשות שליליים ומפעילים, טריגרים לשימוש בסם ועוד. מכורים רבים מגיעים אל שימוש בקנאביס מתוך ניסיון לשלוט על רגשות "גדולים", מתוך קושי לווסת רגשות או מחשבות. הקנאביס ממתן את הרגש, ממסך את הקושי ועשוי להפוך לכלי היחיד איתו מתמודדים עם כל מצב בו יש רגשות חזקים. מי שמבקש להפסיק להשתמש בקנביס עשוי לגלות שהרגשות הללו קשים לשליטה. בדיוק במקום הזה נכנסת שיטת הטיפול ב-CBT. במסגרת הטיפול הנגמל לומד לזהות את הרגשות החזקים והגדולים, לקבל כלים חדשים להתמודדות מוצלחת איתם ללא צורך בסם, ללמוד פרקטיקות לעצירת התחושות החזקות, התנהלות תקינה במערכות יחסים, שחרור הגוף, זיהוי ושינוי דפוסי מחשבה שליליים ומתוך כך להימנע מחזרה לשימוש בקנאביס.

טיפול בשיטת NLP  – ניתוב לשוני פיזיולוגי

NLP Neuro Linguistic Programming היא שיטת טיפול המתמקדת במילים שאנו משתמשים בהן, הדרך בה אנחנו מדברים לעצמנו ולאחרים, מפרשים דימויים וסיטואציות באופן מילולי בין אם בתוך המחשבה הפרטית או באמירה. מכורים רבים מגיעים אל הסם מתוך רגשות שליליים, דימוי עצמי נמוך ושפה שלילית וקטסטרופלית שתורמים להעמקת ההתמכרות. בשיטת ה-NLP לומדים להבין כיצד כל אינדיבידואל רואה את עצמו, את החוויה האישית שלו, אמונות, מחשבות, מציאות מול השפה הפנימית ועוד. השיטה עוזרת לתמוך בתהליך של גמילה על ידי יצירת שפה חיובית וחדשה, על ידי קבלת כלים לתקשורת בונה כלפי פנים וכלפי חוץ.

תמיכה בגמילה מקנאביס על ידי טיפולים גופניים

אנשים רבים המוצאים את עצמם מכורים לסמים קלים כולל קנאביס חווים ניתוק בין הגוף לרגש ולנפש. קמילה מקנאביס תוך שילוב פעילויות ספורטיביות, יוגה ופילאטיס, כושר גופני וכדומה יכולים לעזור לחבר מחדש את הגוף לנפש ולרגש, ללמוד את הגבולות והיכולות של הגוף ללא הסם, להיות חלק מקבוצה ולפתח מעגלים חברתיים חדשים ולעזור לבנות מחדש דימוי עצמי חיובי ובריאות איתנה.

טיפול משולב לגמילה אפקטיבית מקנאביס

טיפול בהתמכרות, כל התמכרות עשוי להיות מורכב בין אם מדובר על התמכרות לסמים, אלכוהול הימורים או כל דבר אחר. כל גם התמכרות לקנאביס עשויה להיות מאגרת מאוד לטיפול וכמובן שלא כל שיטת טיפול מתאימה לכל נגמל ולא כל שיטה תספיק לבדה עבור כל אחד. לכן, הדעה הרווחת כיום בקרב אנשי מקצוע מתחום הגמילה היא שנכון לשלב מספר שיטות וגישות ולהתאים לכל נגמל תוכנית טיפולית אישית בהתאם לגילו, צרכיו, מקומו בחיים, משך ההתמכרות, עומקה ונתוניו האישיותיים והבריאותיים. טיפול המשלב מספר שיטות כולל טיפול קבוצתי, משפחתי וחיבור לקהילה הם דרך איתנה לגמילה מוצלחת.

שיטות גמילה מקנאביס
מרכז גמילה - וילה באלאנס
מרכז גמילה - וילה באלאנס

קליניקה לגמילה שהוקמה במטרה לקדם, לסייע ולתמוך באוכלוסייה עם בעיות התמכרות וקשיי הסתגלות והשתלבות בקהילה.

ד"ר עמרי סיני

ד"ר עמרי סיני

ד"ר סיני הינו נרקולוג מומחה מזה 30 שנה, אחד הרופאים המובילים בתחום הנרקולוגיה בישראל, בעל ניסיון רב בטיפול במרכזי גמילה רבים לאורך השנים. תחומי התמחותו כוללים טיפול באופיואידים, ממריצים, סמים הזייתיים, תרופות מרשם ומשככי כאבים.
השכלתו מקיפה תחומים רבים כגון: לימודי רפואה MD באוניברסיטה העברית בירושלים בשילוב עם התמחות בפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש בלב השרון, לימודי תחלואה כפולה בטכניון ולימודי היפנוזה באוניברסיטת תל אביב.
כיום משמש כמנהל המחלקה לתחלואה כפולה במרכז לבריאות הנפש- ״אברבנאל״.

למאמרים נוספים

פוסט טראומה מהצבא

פוסט טראומה מהצבא

לאחר השירות הצבאי, רבים מתמודדים עם ההדים הרודפים של חוויות טראומטיות הממשיכות להשפיע ולהיות נוכחות, הרבה מעבר לשדה הקרב או השירות הצבאי כולו. השירות הצבאי,

קרא עוד »

דעו שיש עוד תקווה!

אם אחד ממכם או יקיריכם מתמודד עם קושי בחיים?

אנחנו בוילה באלאנס עומדים לרשותכם לאורך כל הדרך.