גמילה מאופיאטים

כשמדובר בהתמודדות עם כאב, אופיאטים נחשבים כיום לתרופות מרשם מהנפוצות ביותר המקלות על כאבים חריפים וכרוניים. למרות יעילותן בהקלה על אי נוחות, לתרופות אלו יש אופי כפול, המסוגלות לספק הקלה תוך סיכון לפתח התמכרות, קרי – תלות בתרופה. אופיאטים מקיפים קטגוריה רחבה של תרופות, לרוב נרשמות על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות ומסופקות בבתי מרקחת במטרה להקל על הכאב. יחד עם זאת, שימוש לרעה או שימוש ממושך בתרופות אלו עלולים להוביל להתפתחות של דפוסי התמכרות, וההערכה היא שאחד מכל ארבעה אנשים המקבלים אופיאטים לאורך תקופה ממושכת עלול למצוא את עצמו במעגל ההתמכרות.

גמילה מאופיאטים

אספנו עבורכם את כל המידע בנושא

כיצד באה לידי ביטוי התמכרות לאופיאטים

התמכרות לאופיאטים, בדומה לצורות אחרות של תלות בחומרים כמו הרואין ואלכוהול, מתבטאת באמצעות שילוב של גורמים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים. סבילות, מרכיב קריטי בהתמכרות, מאפיינת את הסתגלותו של הגוף לתרופה, והיא זו המחייבת את האנשים הצורכים את התרופה להעלות את המינון באופן קבוע כדי לשמור על האפקט הרצוי. ככל שהשימוש באופיאטים נמשך, משתרשת התלות הפיזיולוגית, מה שמוביל לכמיהה עזה לכמויות הולכות וגדלות של החומר. תלות זו מסמנת שינוי עמוק ביחס של אותו אדם עם אופיאטים, כאשר הדחף להשיג ולצרוך את הסם הופך לכוח דומיננטי, המאפיל על היבטים אחרים של החיים.

תסמונת הגמילה, מאפיין בולט של התמכרות לאופיאטים, מכילה מגוון של תסמינים פיזיולוגיים ונפשיים שמופיעים כאשר אדם מכור מנסה להפסיק את צריכת האופיאטים. תסמינים אלה עלולים להחליש, ולחזק את מעגל ההתמכרות, מכיוון שלעיתים קרובות אנשים מתקשים מאד להתמודד עם סבל המצוקה הקשורה לגמילה. האופי הערמומי של התמכרות לתרופות מרשם, כמו אופיאטים, נעוץ בהתחלתה הכמעט ולא מורגשת וההדרגתית במיוחד. מכיוון שתרופות אלו נרשמות בתחילה מסיבות רפואיות לגיטימיות, ההבחנה בין המעבר משימוש נכון להתמכרות הופכת חמקמקה. מעבר להיבטים הפיזיולוגיים, סימני התמכרות לאופיאטים כוללים אובדן שליטה על השימוש בתרופה, מחשבות אובססיביות לגבי קבלת המרשם לתרופה, שימוש באמצעים לא חוקיים לרכישתה וצורך הולך וגובר להעלות את המינון כדי להשיג את האפקט הרצוי, דבר המדגיש את המורכבות והאתגר שבטיפול בסוגיה נפוצה זו והצעת טיפול הולם לצורך גמילה מאופיאטים.

מה כוללת גמילה מאופיאטים ואיך היא נעשית

גמילה מאופיאטים כוללת ניקוי רעלים פיזי ומענה טיפולי נפשי במקביל, מתוך הכרה בטבע הכפול של ההתמכרות המשפיעה על הגוף והנפש. גמילה מאופיאטים כוללת בשלב הראשוני הפחתה הדרגתית בפיקוח קפדני של מינון האופיאטים. איש מקצוע רפואי עוקב, בשלב זה, מקרוב אחר אותו אדם לצורך בחינת אפשרות של הופעת תסמינים של תסמונת גמילה, וישנן תרופות מאושרות הזמינות כדי להקל על אי הנוחות הקשורה לתהליך זה. הפיקוח הרפואי מבטיח הפחתה בטוחה ומבוקרת, מפחית את הסיכונים והסיבוכים הפוטנציאליים שעלולים להתעורר במהלך הגמילה ומאפשר התמודדות טובה יותר עם הליך שאיננו פשוט. כיום, ההתקדמות בשיטות הטיפול תורמת למזעור הסבל הקשור לתסמונת הגמילה מאופיאטים, ומציעה לאנשים דרך קלה יותר להחלמה.

לאחר שלב הגמילה הפיזית, מגיע השלב לעבר ההחלמה, שהינו השלב הקריטי של גמילה מאופיאטים בפן הנפשי. הגמילה נפשית הופכת לאינטגרלית במניעת הישנות על ידי התייחסות להיבטים הפסיכולוגיים של ההתמכרות. התערבויות טיפוליות, כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ממלאות תפקיד משמעותי בתהליך זה, כאשר ה – CBT, שיטת טיפול קצרת מועד, מתמקדת בשינוי התנהגות על ידי הבנת דפוסי החשיבה הבסיסיים. באמצעות מפגשים אישיים, אנשים בהחלמה לומדים לזהות מחשבות והתנהגויות אוטומטיות המופעלות על ידי מתח או מצוקה. על ידי זיהוי ועיצוב מחדש של דפוסים אלה, הם בונים אלטרנטיבות יעילות, ומצטיידים בכלים הנדרשים להם כדי להתמודד בהצלחה עם אתגרי החיים מבלי להביא לידי ביטוי התנהגויות מזיקות. גישה מקיפה זו, המשלבת התייחסות הן לפן הפיזי והן לזה הנפשי, מדגישה את החשיבות של תוכנית ניקוי רעלים ושיקום רחבה עבור כל אותם אלה, הסובלים מהתמכרות ומעוניינים בהליך של גמילה מאופיאטים.

כיצד גמילה מאופיאטים משלבת גוף ונפש

ההיבטים הפיזיים של הגמילה כוללים הפחתה הדרגתית של מינון האופיאטים תחת פיקוח במטרה לנהל ולהקל על תסמיני הגמילה הגופניים שעלולים ללוות את הפסקת השימוש באופיאטים. שלב זה מצריך גישה זהירה ופרטנית, תוך הכרה בתגובות ובצרכים הפיזיולוגיים הייחודיים של כל אדם שעובר גמילה. פיקוח זה לא רק מבטיח תהליך פיזיולי בטוח יותר, אלא גם מאפשר התמודדות טובה יותר עם בעיות בריאותיות שעלולות לצוץ תוך כדי, ומפחית את הסיכונים הכרוכים בנסיגה.

במקביל, גמילה מאופיאטים נותנת מקום רב גם לתקפקידה של הנפש בהתמכרות עצמה. תמיכה פסיכולוגית היא הכרחית לצורך טיפול בהיבטים הקוגניטיביים והרגשיים המורכבים של התלות באופיאטים. האופי הממכר של אופיאטים כרוך לא רק בתשוקות פיזיות אלא גם בטריגרים פסיכולוגיים ודפוסי התנהגות. התערבויות טיפוליות, כמו מפגשי ייעוץ וטיפולים התנהגותיים, עוזרות לסובלים מהתמכרות זו לחקור את גורמי השורש להתמכרות שלהם, לזהות מנגנוני התמודדות ולפתח דפוסי חשיבה בריאים יותר, שנכונים להם. גישה כפולה זו, המשלבת תמיכה רפואית ופסיכולוגית, מכירה בכך שגמילה מוצלחת מאופיאטים מצריכה התייחסות כוללת, המורכבת הן מהפן הפיזיולוגי והן מזה הנפשי.

האם גמילה מאופיאטים מלווה בתסמינים מסוימים

גמילה מאופיאטים מלווה בדרך כלל בשורהשל תסמינים פיזיים ופסיכולוגיים, המשקפים את ההשפעה העמוקה של ההתמכרות לאופיאטים על הגוף והנפש. התסמינים הפיזיים יכולים לכלול תחושה פיזית לא נוחה שמזכירה שפעת, כמו בחילות, הקאות, כאבי שרירים והזעת יתר. אנשים העוברים גמילה מאופיאטים עלולים לחוות גם אי נוחות במערכת העיכול, כולל שלשולים והתכווצויות בבטן. תהליך הגמילה כרוך לעתים קרובות בתשוקות עזות לתרופה, התורמות להגברת החרדה וחוסר השקט. נדודי שינה ודפוסי שינה משובשים הם שכיחים, ומחריפים עוד יותר את העומס הפיזי והנפשי של תהליך הגמילה. מכיוון שאופיאטים משפיעים על מערכת העצבים המרכזית, הפסקה פתאומית של השימוש בהם עלולה להוביל לרגישות מוגברת לגירויים, וכתוצאה מכך לעצבנות מוגברת, לשינויים במצב הרוח ולתחושת אי נוחות כללית.

התסמינים הפסיכולוגיים במהלך גמילה מאופיאטים מאתגרים באותה מידה ועשויים לכלול תחושות של דיכאון, חרדה ותחושת חוסר תקווה. המעבר הפתאומי מההשפעות האופוריות שנגרמות על ידי אופיאטים למציאות הקשה של גמילה יכול לתרום לרכבת הרים רגשית. המצוקה הפסיכולוגית המתלווה לרוב לתסמינים גופניים, מעצימה את הקושי הכולל בתהליך הגמילה והופכת אותו למאתגר עוד יותר. טיפול מתאים במסגרת גמילה מאופיאטים הוא זה המכיר בשורת תסמינים אלה ונותן מענה מדויק ומקיף בסביבה תומכת. התוכניות המותאמות המוצעות במסגרות של גמילה מהתמכרויות שואפות לתת מענה הן להיבטים הפיזיים והן הפסיכולוגיים של גמילה מאופיאטים, ומספקות פתרון לכל אותם אתגרים העומדים בפני אלה, הנמצאים לקראת תהליך של גמילה.

האם יש הבדל בין גמילה מאופיאטים אצל נשים לעומת זו אצל גברים

חווית הגמילה מאופיאטים עשויה להיות שונה בין גברים לנשים, וכוללת מגוון גורמים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים התורמים להבדלים הללו. שינויים הורמונליים ממלאים תפקיד בעיצוב תהליך הגמילה, שכן מחקרים מצביעים על כך שנשים עלולות לחוות תסמינים ברורים עקב שינויים הורמונליים הקשורים למחזור החודשי. רגישות מוגברת לכאב ומצוקה רגשית מוגברת במהלך הגמילה תועדה אצל חלק מהנשים, שעלולות להיות קשורות לתנודות הורמונליות. ההצטלבות של גורמים ביולוגיים אלה עם תהליך הגמילה מדגישה את החשיבות של הכרה והתייחסות להיבטים ספציפיים מגדריים כדי לייעל את תוצאות הטיפול.

גורמים חברתיים והקשריים תורמים עוד יותר להבדלים בין המינים בגמילה מאופיאטים. נשים עשויות להיתקל באתגרים ספציפיים, כמו ציפיות חברתיות, אחריות לטיפול בילדים או אילוצים כלכליים, אשר יכולים להשפיע על הגישה וההתעסקות שלהן בטיפול. סטיגמות הקשורות להתמכרות עשויות גם להשפיע על דינמיקה ספציפית למגדר, כאשר נשים עשויות להתמודד עם מחסומים ייחודיים בפנייה לעזרה. בנוסף, לנשים יש סיכוי גבוה יותר לסבול מבעיות נפשיות המתרחשות במקביל, מה שעלול לסבך את תהליך הגמילה. מכאן, שישנה חשיבות רבה מאד בהתאמתו של הטיפול, תוך התייחסות למכלול שלם של פרמטרים, הקשורים, בין היתר, גם למגדר עצמו.

אתם או היקרים לכם סובלים מהתמכרות לאופיאטים?

מרכז הגמילה וילה באלאנס הוא המקום הנכון לפנות אליו. המרכז מתמקד בטיפול במקרים של התמכרויות מסוגים שונים, לרבות לאופיאטים, ומציע תהליך גמילה בהתאמה אישית, המתבסס על גישות טיפול מקיפות. לפרטים נוספים, צרו קשר בטלפון 053-4877977. נשמח לעמוד לרשותכם ולענות לכל שאלה.

ד"ר עמרי סיני

ד"ר עמרי סיני

ד"ר סיני הינו נרקולוג מומחה מזה 30 שנה, אחד הרופאים המובילים בתחום הנרקולוגיה בישראל, בעל ניסיון רב בטיפול במרכזי גמילה רבים לאורך השנים. תחומי התמחותו כוללים טיפול באופיואידים, ממריצים, סמים הזייתיים, תרופות מרשם ומשככי כאבים.
השכלתו מקיפה תחומים רבים כגון: לימודי רפואה MD באוניברסיטה העברית בירושלים בשילוב עם התמחות בפסיכיאטריה במרכז לבריאות הנפש בלב השרון, לימודי תחלואה כפולה בטכניון ולימודי היפנוזה באוניברסיטת תל אביב.
כיום משמש כמנהל המחלקה לתחלואה כפולה במרכז לבריאות הנפש- ״אברבנאל״.

דעו שיש עוד תקווה!

אם אחד ממכם או יקיריכם מתמודד עם קושי בחיים?

אנחנו בוילה באלאנס עומדים לרשותכם לאורך כל הדרך.