שיטת 12 הצעדים

אספנו עבורכם את כל המידע בנושא

12 הצעדים היא תוכנית גמילה שפותחה במקור עבור גמילה מאלכוהול – AA  אלכוהוליסטים אנונימיים על ידי מכורים עבור מכורים. היא פותחה בשנות ה-30 של המאה הקודמת ועם השנים היא אומצה גם על ידי מכורים לסמים והתנהגויות כפייתיות אחרות כמו הימורים, התמכרות למין, אכילה כפייתית ועוד.

איך עובדת שיטת 12 הצעדים?

בבסיס השיטה עומדת ההכרה בהתמכרות וההבנה שלמכור אין שליטה עליה, שלא מדובר על בחירה אלא על חוסר ישע מול מחלה שאין ממנה מרפה – אדם החולה בהתמכרות יהיה חולה כל חייו ועליו להיות מודע לכך ולעשות מאמצים במישור האישי, הרוחני והחברתי על מנת להתמודד עם מחלתו. מי שמכור אך נמצא בתהליך גמילה מכונה "מכור נקי". השיטה מציעה למכור לפנות אל כוח הגדול ממנו (כפי שהוא מבין אותו, לא מדובר על קבוצה דתית) לקבלת עזרה מתוך ההבנה שהוא חסר אונים מול ההתמכרות לבדו. השיטה מעודדת התנזרות מוחלטת מהחומר או ההתנהגות הממכרת.

קבוצות 12 הצעדים מורכבות מנגמלים בשלבים שונים בתהליך הגמילה שנעזרים זה בזה. מכורים נקיים יכולים ללוות את מי שנמצא בתחילת תהליך הגמילה כ"ספונסרים". הקבוצות נפגשות על בסיס קבוע אך אין התחייבות להגיע לכל קבוצה או לאותה קבוצה. הקבוצות פועלות בצורה אוטונומית ללא מערכת פיקוח מרכזית. במסגרת הקבוצה מעודדים שיתוף של חוויות הקשורות להתמודדות עם תהליך הגמילה אך אין חובה. כל אחד יכול להגיע למפגש, להקשיב בלבד או להשתתף. המרחב מכיל, נטול שיפוטיות והמטרה שלו היא תמיכה הדדית ברצון ובשיתוף פעולה – כל נגמל כפי מידת רצונו.

מה מייחד את השיטה?

המיוחד בשיטת 12 הצעדים הוא העובדה שמדובר על מערכת תמיכה של נגמלים האחד עבור השני. היא לא כוללת אנשי מקצוע שלא עברו בעצמם התמכרות כלשהי. היא יכולה להיות אנונימית לחלוטין, היא מעודדת אחריות אישית מצד אחד (לשון פעילה למשל "הודנו" "עשינו", "החלטנו") והסרת נטל האחריות מהצד השני – ההכרה בכך שהתמכרות היא מחלה שאין למכור שליטה עליה בכוחות עצמו יכולה להיות מאוד משחררת, מקלה ולהוביל לתהליך מוצלח ואפקטיבי של גמילה.

מהם 12 הצעדים?

נגמל מתחיל בצעד הראשון וממשיך עד לצעד ה-12. אך התוכנית לא מסתיימת לעולם והמטרה היא להמשיך ולפעול על פי 12 הצעדים ממישור מודע יותר, גבוה יותר רוחנית ונפשית. 12 הצעדים הם:

 1. הודינו שאנו חסרי אונים מול ההתמכרות, שחיינו הפכו בלתי מנוהלים
 2. הגענו לאמונה שכוח גדול מאיתנו יכול להחזיר את שפיות דעתנו
 3. החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת כוח עליון כפי שאנו מבינים אותו
 4. ערכנו חשבון נפש חסר פחד
 5. התוודינו בפני כוח עליון, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו
 6. אנו מוכנים לחלוטין לכך שכוח עליון ישחרר אותנו מפגמים אלה
 7. ביקשנוה בענווה שכוח עליון ישחרר אותנו מחסרונותינו
 8. ערכנו רשימה של כל האנשים שפגענו בהם ואנו מוכנים לכפר על מעשינו בפניהם
 9. כיפרנו על מעשינו במישרין בפני כל מי שניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים
 10. המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו הודינו בכך מיד
 11. ביקשנו בדרך של תפילה ומדיטציה, לשפר את הקשר ההכרתי עם הכוח העליון כפי שאנו מבינים אותו כשכל מה שאנחנו מבקשים הוא לדעת את רצונו עבורנו ואת הכוח לבצע זאת
 12. לאחר שעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלו, ניסינו להעביר הבשורה הזאת לאחרים וליישם עקרונות אלו בכל תחומי חיינו

האם שיטת 12 הצעדים מחליפה טיפול בהתמכרות?

השיטה לא מתיימרת להחליף טיפול קוניטיבי-התנהגותי, גמילה מלאה במסגרת מקצועית או תמיכה תרופתית בגמילה במקרים בהם היא נדרשת. קבוצות 12 הצעדים הן מערכות תמיכה לעזרה עצמית המהוות מרחב בטוח ומוגן עבור כל מי שנמצא במסע הגמילה. התוכנית שואפת להיות טרנספורמטיבית הן במישור הרוחני והן בהתנהגותי אך היא לא מחליפה טיפול מקצועי וממוקד עבור מכורים. במסגרות גמילה רבות משלבים קבוצות 12 הצעדים כחלק מתהליך הגמילה. השילוב בין טיפול פרטני ממוקד לבין שיטות טיפוליות בקבוצות, אבחון מקצועי של ההתמכרות והשגחה רפואית בתהליך הגמילה יחד עם שיטת 12 הצעדים יכול להיות מאוד אפקטיבי.

שיטת 12 הצעדים
מרכז גמילה - וילה באלאנס
מרכז גמילה - וילה באלאנס

קליניקה לגמילה שהוקמה במטרה לקדם, לסייע ולתמוך באוכלוסייה עם בעיות התמכרות וקשיי הסתגלות והשתלבות בקהילה.

למאמרים נוספים

פוסט טראומה מהצבא

פוסט טראומה מהצבא

לאחר השירות הצבאי, רבים מתמודדים עם ההדים הרודפים של חוויות טראומטיות הממשיכות להשפיע ולהיות נוכחות, הרבה מעבר לשדה הקרב או השירות הצבאי כולו. השירות הצבאי,

קרא עוד »

דעו שיש עוד תקווה!

אם אחד ממכם או יקיריכם מתמודד עם קושי בחיים?

אנחנו בוילה באלאנס עומדים לרשותכם לאורך כל הדרך.