גמילה מאלכוהול

אלכוהוליזם היא הפרעה שבה צריכת אלכוהול הופכת להיות פעולה שגרתית במהלך היום. אנשים עם הפרעת שימוש באלכוהול ימשיכו לשתות גם כאשר יחוו השלכות שליליות כמו נזק כלכלי או פגיעה במערכות היחסים עם הסובבים בחייהם. גם במקרים שבהם אותם אנשים מודעים להשפעה השלילית שיש לאלכוהול על חייהם, הם לא יפסיקו לצרוך אלכוהול.

גמילה מאלכוהול

אספנו עבורכם את כל המידע בנושא גמילה מאלכוהול

ממה נגרם אלכוהוליזם?

הסיבות לאלכוהוליזם אינן ידועות עדיין אך ההפרעה נוצרת כאשר צריכת האלכוהול היא כה גבוהה שגורמת לשינויים כימיים במוח. השינויים מעצימים את תחושת הסיפוק בזמן צריכת האלכוהול ומגבירה את תדירות וכמות האלכוהול שנצרכת. אותן תחושות נעלמות לאחר זמן מה ועל מנת לשחזר אותן, אותו אדם ייצרך עוד אלכוהול על מנת להימנע מהופעה של תסמינים לא נעימים ואף מסוכנים כחלק מתהליך גמילה מאלכוהול. אלכוהוליזם היא התמכרות שמתפתחת לאורך זמן וכאשר היא מופיעה אצל בן משפחה אחד, לעיתים תופיע אצל בני משפחה נוספים. ישנם גורמים שמגבירים את הסיכון לפתח התמכרות לאלכוהול – צריכה של יותר מ 12-15 משקאות אלכוהוליים בשבוע, צריכה של יותר מחמש משקאות אלכוהוליים ליום, ילדים עם הורים אלכוהוליסטים, בעיות נפשיות כמו חרדה ודיכאון, מתבגרים שחווים לחץ חברתי, מתח נפשי גבוה בשגרה היומית, בטחון עצמי נמוך, מגורים עם בני משפחה שנוטים לצרוך כמות גבוהה של אלכוהול.

מתי אדם נחשב מכור לאלכוהול?

אבחון של אדם כמכור לאלכוהול מתבססת על ההתנהגות שלו והתסמינים הגופניים שמופיעים כתוצאה ישירה של ההתמכרות. אנשים עם התמכרות לאלכוהול לרוב שותים לבד וצורכים כמות יחסית גבוהה על מנת לחוש את ההשפעה של האלכוהול. אלכוהוליסטים לרוב יגיבו בצורה אלימה או כעוסה כאשר יתושאלו בנוגע להרגלי צריכת האלכוהול שלהם, לא תהיה להם היכולת להקפיד על תזונה מתאימה והיגיינה  אישית. אדם צריך לגשת אל מכון גמילה מאלכוהול כאשר אינו מצליח לשלוט בצריכת האלכוהול וכתוצאה מכך איבד את עבודתו ומערכות יחסים עם אנשים קרובים. מכורים לאלכוהול לרוב ימציאו תירוצים לשתות וימשיכו בהרגלי השתייה גם לאחר שיחוו קשיים משפטיים, חברתיים או כלכליים כתוצאה מכך.

מהם הנזקים בהתמכרות לאלכוהול?

התמכרות לאלכוהול יוצרת נזקים רבים ולכן פעמים רבות, האפשרות היחידה למנוע נזק בלתי הפיך ואף מוות היא באמצעות גמילה מאלכוהול בכפיה. צריכת אלכוהול מדכאת את מערכת העצבים המרכזית בגוף, היא משפיעה על המרכזיים החיוניים במוח, מפחיתה את כושר השיפוט ומובילה את המכור למצבים מסוכנים כמו מעורבות בתאונת דרכים או ביצוע אקט אלים ופלילי. אנשים המכורים לאלכוהול סובלים ממחלות כבד כיוון שצריכת האלכוהול גורמת לעלייה בשומן בכבד, דלקת בכבד והצטלקות של רקמת הכבד. צריכת אלכוהול מרובה יכולה גם לגרום לבעיות בעיכול, כיבים בקיבה ובוושט, דלקות בלבלב, בעיות של לחץ דם גבוה, אי ספיקת לב, שבץ מוחי ואף פרפור פרוזדורים. ההתמכרות יכולה לגרום גם לרמת סוכר נמוכה בדם, בעיות בתפקוד המיני, תנועות עיניים מהירה לא רצונית, חולשה ושיתוק של שרירי העיניים, מחסור חמור בוויטמינים, מומים מולדים (במקרים של צריכת אלכוהול מוגזמת בזמן היריון), דילול עצמות (אוסטאופורוזיס), ספירת טסיות נמוכה וסיבוכים נוירולוגיים שיגרמו לחוסר תחושה וכאבים בגפיים, דמנציה ואף אובדן זיכרון לטווח הקצר. נזקים נוספים של התמכרות לאלכוהול יכולים להיות מערכת חיסון מוחלשת שיקשו על הגוף להתמודד עם מחלות שונות וסיכון מוגבר להתפתחות של מחלת הסרטן באזורים שונים בגוף.

מהו הטיפול באלכוהוליזם?

הרופא יכול לאבחן התמכרות לאלכוהול באמצעות בדיקה וגופנית ואף שאלון שבאמצעותו יוכל להעריך את חומרת המצב. בדרך כלל צורך בבדיקות על מנת לאבחן אלכוהוליזם אך הרופא יכול לבקש מהמטופל לבצע בדיקת דם על מנת לבחון את תפקודי הכבד במידה ומופיעים תסמינים של מחלה בכבד. טיפול במקרים של התמכרות לאלכוהול נעשה במגוון שיטות שלרוב מתחלקות לכמה שלבים:

  • תהליך ניקוי שלרוב מלווה בהופעה של תסמיני גמילה מאלכוהול
  • הליך שיקומי שבו המטופל מקבל כלים ולומד כיצד לנהל את שגרת חייו ללא צריכת אלכוהול
  • קבלת ייעוץ פסיכולוגי לטפל בבעיות נפשיות או רגשיות שהובילו להתמכרות לאלכוהול
  • השתתפות בקבוצת תמיכה עם מספר שלבים שצריך לעבור בתהליך הגמילה
  • טיפול רפואי עבור בעיות בריאותיות שנוצרו כתוצאה מצריכת האלכוהול
  • תרופות שיסייעו לעבור את תהליך הגמילה

במידה ומדובר במקרה מורכב וחמור של התמכרות לאלכוהול, יכול להיות שיידרש אשפוז במרכז גמילה. מכונים אלה מספקים תמיכה רגשית ורפואית למטופל ומלווים אותו לכל אורך התהליך משלב הגמילה ועד חזרה לשגרת חיים תקינה.

האם ניתן להיגמל לבד מאלכוהול?

ההחלטה האם ללכת למכון גמילה בשביל התמכרות לאלכוהול היא לא פשוטה. אנשים רבים חוששים מהזמן שבו יצטרכו לבלות הרחק מהסביבה המוכרת ומהדעות השליליות של חברים ובני משפחה לאחר שיתגלה דבר ההתמכרות שלהם. עלות הטיפול גם היא מהווה שיקול כיוון שלא כולם יכולים לממן תהליך גמילה במכון. ההתלבטות היא לגיטימית אך חשוב לזכור שמכון גמילה מספק מערכת תמיכה שלא ניתן לקבל כאשר מנסים להיגמל לבד מאלכוהול. הייעוץ הפסיכולוגי, מפגשי התמיכה ואף תהליך ניקוי הרעלים נעשים בליווי צמוד של צוות מקצועי מיומן שיידע לתמוך ברמה הפיזית והנפשית ויכוון ויקדם את תהליך ההחלמה.

מהם תסמיני הגמילה?

תסמיני הגמילה מאלכוהול משתנים בהתאם לחומרת ההתמכרות ומשך זמן של ההתמכרות. התסמינים הם זהים בין אם מדובר במקרה של גמילה לאחר שתיית אלכוהול בקרב בני נוער או מבוגרים ובמרבית מן המקרים לאחר מספר שעות יכולים להופיע תסמינים שכוללים כאב ראש, בחילות והקאות, זיעה, רעידות בידיים, תחושת חרדה וקושי להירדם. לאחר כ 12-24 שעות, הזיות מתחילות להתפתח ומופיעים התקפים של התנתקות מהמציאות וחזרה לפרקי זמן מוגדרים. כ – 48 שעות לאחר המשקה האחרון שנצרך, מתחילים להופיע תסמינים חמורים יותר שכוללים דפיקות לב מואצות, עלייה בחום הגוף ובלחץ הדם, הזעה כבדה ותחושת בלבול.

האם יש גמילה מאלכוהול בכפיה?

כאשר בני משפחה וחברים רואים אדם שקרוב אליהם שמתמודד עם התמכרות לאלכוהול, ירצו לעשות כל שביכולתם על מנת לסייע לו אך לא תמיד זה אפשרי. אלכוהוליזם היא מחלה שהמטופל חייב לרצות להחלים ממנה על מנת שהטיפול יצליח. עם זאת, במקרים שבהם מדובר בהתמכרות לאלכוהול אצל קטין, יכול להתרחש אשפוז בכפייה באמצעות צו של בית המשפט.

האם יש קריז בגמילה מאלכוהול?

תהליך ניקוי הרעלים כולל בתוכו גם שלב שנקרא קריז והוא מופיע במקרים של גמילה מאלכוהול, סמים ואפילו בגמילה מהימורים. התסמינים הם שונים בכל אחד מן המקרים כאשר קריז של אלכוהול מלווה בתחושת דיכאון, בחילות והקאות, כאב ראש, רעידות בכל הגוף ובמקרים קיצוניים גם פרכוסים. מידת החומרה של תסמיני הגמילה והקריז תלויים בכמות האלכוהול שנצרכה, משך זמן ההתמכרות והבריאות הנפשית והפיזית של המטופל. תהליך הגמילה הוא ייחודי עבור כל אחד וגם כאשר מדובר במקרה שבו אדם עובר תהליך גמילה בשנית, לא מחייב שבשתי הפעמים הוא יחווה את אותם תסמינים.

שתיית אלכוהול בקרב בני נוער

התופעה של צריכת אלכוהול מוגזמת בקרב בני נוער קיימת כבר שנים רבות. לרוב זה נעשה במפגשים חברתיים שבהם כמות צריכת האלכוהול היא גבוהה בזמן יחסית קצר בעוד ששתיית אלכוהול מוגזמת עבור בנים נחשבת לחמישה משקאות או יותר בשעתיים ואצל בנות ארבעה משקאות או יותר. צריכת האלכוהול באופן זה יכולה לגרום להרעלת אלכוהול ולאורך זמן לפגוע במערכות היחסים של המתבגרים עם בני המשפחה, חברים, בית הספר ובעתידו האישי והמקצועי. מורים, חברים ובני משפחה הם אלה שמזהים את סימני האזהרה של צריכת אלכוהול מוגזמת בבני נוער אך לא תמיד קל לזהות את הסימפטומים. בעיה של התמכרות לאלכוהול לא יכולה להיפתר מעצמה ולכן במקרה של אלכוהוליזם טיפול מידי יידרש על מנת למנוע התדרדרות של המצב.

מרכז לגמילה מאלכוהול

למה כדאי להיגמל מאלכוהול?

גמילה מאלכוהול מצריכה הבנה שמדובר בשינוי מאוד משמעותי ותהליך שהמטופל יצטרך להתחייב אליו וכדאי שלא לנסות גמילה מאלכוהול לבד ולפנות אל מכון גמילה שיספק ליווי מקצועי. פעמים רבות, תהליך הגמילה יצריך הימנעות ממפגשים חברתיים שבהם קיימת נגישות לאלכוהול ואף ויתור על פעילויות אהובות שעלולות לכלול בתוכן פיתוי לצריכת אלכוהול. עם זאת, חיים ללא התמכרות לאלכוהול מאפשרים לשמור על בריאות נפשית ופיזית כשלרוב ניתן לתקן את הנזק שנגרם כתוצאה מההתמכרות. פיכחות יכולה לתרום משמעותית לשיפור ואף תיקון נזקים קוגניטיביים כמו הזיכרון, זמן תגובה ויכולת התכנון והארגון. מצב הפיכחות מסייע גם בשמירה על משקל גוף תקין, מוריד את הסיכוי לחלות בסרטן, מחדש תאים פגומים בכבד, מייצב את לחץ הדם ומאזן את ההתנגדות לאינסולין בגוף.

מה ההשפעות של ההתמכרות על הסביבה והמשפחה

בני משפחה של מכור לאלכוהול אשר הגיע אל מכון גמילה לרוב שואלים כמה זמן לוקח לאלכוהול לצאת מהגוף ומשך הזמן שייקח לו לסיים את תהליך הגמילה. הסיבה לכך היא שהתמכרות לאלכוהול יכולה להרוס מערכות יחסים בין בני זוג, משפחה וחברים וקיים בהם הרצון לתקן את הנזק שנגרם כתוצאה מההתמכרות. אנשים שמכורים לאלכוהול נקלעים לרוב למריבות עם הסביבה ויכולים לפגוע בבריאות הפיזית והנפשית של האנשים שהם אוהבים. ההתמכרות יכולה לגרום לבעיות כלכליות ומשפטיות וכתוצאה מכך אנשים רבים מתקשים לשמור על מערכת יחסים בריאה עם יקיריהם. על מנת להגן על הסביבה הקרובה, אדם עם התמכרות לאלכוהול עשוי להתרחק מהם פיזית ומנטלית אך לא ניתן להתחמק מההשפעות הרגשיות והכלכליות של התמכרות לאלכוהול. במשפחות שבתוכן קיים מכור לאלכוהול קיים לרוב קשר רגשי נמוך וקושי בביטוי עצמי. אנשים עם התמכרות לאלכוהול פעמים רבות מתכחשים למצבם וגורמים לתחושת אי אמון במערכת היחסים שבינם לבין בני המשפחה והחברים. ההתמכרות לאלכוהול יכולה גם לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי של אותו אדם וכתוצאה מכך חובותיו למקום העבודה או חיי הבית יוזנחו והוא יאבד את היכולת לפתור קונפליקטים בדרך בריאה. אדם שמכור לאלכוהול יכול להיכנס גם למריבות עם הסביבה ולהפגין התנהגות לא הולמת בציבור שתגרום למבוכה ולפגיעה במערכות היחסים שלו עם הסביבה ובני המשפחה. כיוון שמדובר בחומר ממכר, התמכרות לאלכוהול מובילה גם לתלות פיזית של המכור בסביבה שלו וההשפעה על בני הזוג, ילדים או חברים יכולה להיות מהותית. ילדים שגדלים עם הורה שסובל מהתמכרות לאלכוהול הם בעלי סבירות גבוהה יותר לפתח בעיות רגשיות וקושי לבטא את מחשבותיהם. ככל שהחשיפה של הילד לאלכוהול מוקדמת יותר כך גדל הסיכוי שהילדים יגדלו להיות מבוגרים שסובלים מהתמכרות לאלכוהול. התמכרות לאלכוהול עלולה להיות מאוד מבלבלת עבור ילדים כיוון שהם חווים מחסור בדמות הורית שתנחה ותתמוך בהם ובהרבה מן המקרים התפקידים מתהפכים והילד הוא שמטפל בהורה עם ההתמכרות. הילדים יכולים לפתח תחושות האשמה עצמית ותסכול מהסיטואציה בעקבות השינויים הקיצוניים בהתנהגות של ההורה.